Під скорочення витрат держбюджету потрапляють соціальні фахівці, які допомагали десяткам тисяч неблагополучних сімей
Про це, як передає кореспондент «Коментарів», на прес-конференції повідомила президент Всеукраїнської громадської організації «Ліга соціальних працівників України» Світлана Толстоухова.
За її словами, соціальні фахівці, штат яких був у 2012 році розширено до 12 000, в результаті перегляду державного бюджету з метою економії, через деякий час можуть опинитися на вулиці.
«12 000 працівників зараз надають допомогу 141 000 українських сімей. Причому допомога ця - дуже різноманітна: педагогічна, психологічна, виховна і навіть такого плану як закупівля продуктів або вигул домашніх тварин. В цьому і полягає унікальність соціального працівника - індивідуальний підхід до проблеми кожної сім´ї», - пояснила Толстоухова.
При цьому вона додала, що тільки за минулий рік в країні було виявлено 428 тисяч сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах і які потребують допомоги фахівців.
Фахівці в сфері соціальної допомоги відзначають, що за час значного розширення штату соціальних працівників в 26 разів збільшилася кількість випадків попередження ризиків розміщення дитини в інтернат. Приміром, у 2012 році соцпрацівникам вдалося залишити в сім´ї 523 дитини, тоді як в 2013 р. їхня кількість збільшилася до 13 559.
Крім того, у 5 разів збільшилася кількість дітей, яких фахівцями повернуто в біологічну сім´ю із закладу державного утримання. Згідно зі статистикою в 2012 році 166 дітей повернулися в сім´ю. А в 2013 році вже 860 дітей знову набули кровних маму і тата.
Зазначимо, що перш за все, соціальні працівники «впроваджуються» у сім´ю, вивчають її проблеми і з´ясовують, чим можуть допомогти конкретній людині. Потім безпосередньо надають цю допомогу сім´ям, дітям та хворим. В основному, фахівці з соціальної роботи сконцентровані на допомогу дітям, які виховуються в кризових сім´ях, а також вони допомагають пенсіонерам, людям з інвалідністю, жінкам, які стикаються з насильством у сім´ї та молоді, яка виходить з інтернатів.
Також представник «ліги соцпрацівників» акцентувала увагу на тому, що всі соцінспектори - люди з вищою освітою: педагогічні, соціологічні і психологічні. Відповідно, вони здатні проводити соціально-педагогічні роботи і з батьками, і з дітьми.
Національний директор міжнародного благодійного фонду «БФ «СОС Дитячі містечка в Україні» Андрій Чуприков підкреслив, що суть звернення не в тому, що тисячі людей залишаться без роботи. «Суть в тому, що завдяки введенню позиції фахівця соціальної роботи в Україні нарешті почалися системні зміни. Тому що одночасно групою міжнародних, у тому числі ЮНІСЕФ, і національних організацій, була розроблена програма профілактики соціального сирітства. Якщо не буде фахівців даної роботи, хто втілюватиме цю програму в життя? Головне питання в тому, що нам, як країні, потрібні системні зміни. Вони вже почалися, а тут ми чомусь вирішуємо їх припинити. У той час як зараз повинні виконувати навпаки, розвиваючі кроки - деінституалізація, посилення профілактичної роботи та ряд інших моментів», - сказав Чуприков.
Також він звернув увагу на те, що після відомих подій, що відбулися на Майдані, до нього звернулася штаб-квартира з пропозицією посилити проекти з профілактики соціального сирітства та по роботі з біологічними сім´ями в українських проектах. «Тобто пани з Німеччини, Швеції та інших країн відразу подумали про те, що в Україні є певна криза і потрібно посилити роботу з профілактики соціального сирітства, в той момент, як наш уряд вирішив, що цю роботу потрібно звернути», - резюмував Чуприков.
|